7. Podsumowanie

 

Oceniając doniosłość i znaczenie wynalazków w historii elektroniki, pierwszym, który miał największy wpływ na jej rozwój, było odkrycie elektronu w 1897 roku. Dzięki niemu można było wytłumaczyć wiele zjawisk fizycznych, a w rezultacie wynaleźć diodę i triodę lampową, co dało początek nowej technologii - technologii lampowej. Jej dominacja trwała przez ponad czterdzieści lat do czasu kolejnego przełomowego wynalazku - zbudowania tranzystora w roku 1948. Jego zastosowanie zrewolucjonizowało elektronikę, otwierając zupełnie nowe możliwości związane z postępującą miniaturyzacją oraz stopniowym obniżaniem kosztów produkcji oraz energii zasilania. Lata sześćdziesiąte przyniosły kolejne doniosłe odkrycie - obwody zintegrowane pozwalające na niesłychaną miniaturyzacją oraz wzrost niezawodności układów elektronicznych. Wreszcie wynalezienie mikroprocesora było ostatnim wydarzeniem, które wywarło największe piętno na rozwoju elektroniki, umożliwiło ono bowiem produkcję komputerów.

Brak równoczesnych prac nad miniaturyzacją układów i ich źródeł zasilania na przełomie ostatnich kilku dziesięcioleci spowodował, iż tempo prac nad urządzeniami mobilnymi stało się stosunkowo powolne, ograniczone właśnie brakiem miniaturowych, wysoko wydajnych źródeł energii. Doprowadziło to do sytuacji, w której waga oraz gabaryty źródeł zasilania są częstokroć większe od mikroprocesorów, których stopień scalenia dochodzi obecnie do około 100 milionów tranzystorów. Producenci sprzętu elektronicznego, a komputerowego w szczególności, kładą obecnie największy nacisk, obok prac nad miniaturyzacją źródeł zasilania, na wzrost prędkości pracy układów, co w oparciu o istniejące technologie napotyka na dwie główne przeszkody: na skończoną prędkość propagacji fali elektro - magnetycznej oraz na określoną długość ścieżek doprowadzających. Z tego też względu trwają prace zarówno nad udoskonalaniem istniejących technologii, jak i nad nowymi technikami, jak na przykład nad tranzystorami molekularnymi na bazie tzw. krzemu palczastego, w których atomy i ich stany energetyczne określałyby wartość logiczną - pozwoliłoby to na stosowanie logiki innej niż obecnie stosowana logika dwójkowa. Pomimo dużego zaangażowania w prace, nadal pozostaje wiele barier, uniemożliwiających wprowadzenie jej w życie.

Po wynalezieniu układów zintegrowanych oraz mikroprocesorów następował ciągły ich rozwój, jednak w długim okresie, podobnie jak to miało miejsce przy technologii lampowej i tranzystorowej, następował ich coraz wolniejszy rozwój aż do nieomal stanu stagnacji, co zaobserwować można w minionych kilku latach.

W ciągu ostatnich lat daje się zaobserwować stan oczekiwania na nowe odkrycie, nową technikę, która pozwoli przełamać istniejące bariery wynikające z obecnych technologii oraz da nowe możliwości w projektowaniu i dalszej ekspansji elektroniki. Niestety, z powodu niedostatecznego zaawansowania technologicznego, pozostaje nam obecnie korzystanie z technik, które są w wysokiej fazie wdrożenia.

 

color_le.gif (216 bytes)Rozdział 6                  color_ri.gif (217 bytes)Skorowidz nazwisk